Kúpiť stroje na brucho – e-shop

Sprievodca výberom
strojov na brucho


Cviky na brucho  >  Ďalší pomocník pre štíhle brucho - sťahovacia bielizeň

Ďalší pomocník pre štíhle brucho - sťahovacia bielizeň

Nielen špeciálne cviky, ale aj sťahovacia bielizeň dokáže zaistiť štíhle brucho. Hlavne v minulosti sa dbalo na útly pás.

Od antiky k 20. storočiu

Ktorá žena v antickom Grécku mala najštíhlejší pás, bola považovaná za najkrajšiu. Postavu v tvare presýpacích hodín niekdajším kráskam zaistil kruh, ktorý si obopínali tesne okolo pása. To zdôraznilo boky a hrudník, teda plodnosť ženy.

V ranom stredoveku podobné praktiky vymizli a objavili sa znovu až v renesancii. Sťahovacia bielizeň v podobe korzetu vznikla v Taliansku. Prvýkrát ho povinne zaviedla na francúzskom dvore kráľovná Katarína Medicejská. Jej dámy si museli šněrovat pas, aby boli čo najútlejšie. Najstarší dodnes zachovaný korzet je z roku 1562.

Okolo roku 1600 sa Španielky šnurovali s cieľom dosiahnuť aj plochého hrudníka, ale to bol extrém, potom už sa zase čo najviac sťahoval pas.

Prvé korzety boli vystužené veľrybími kosticami alebo trstinou a pevne sa uťahovali vzadu. Služobníctvo je ráno šnúrovalo dámam a v istých historických epochách i pánom. Vpredu si šnurovali korzety chudobnejšie ženy, ktoré nemali komornú. Viktoriánska doba prišla so spevnením korzetov oceľovými prútmi. Museli sa pod ne obliekať tenké košieľky, aby oceľ v styku s potom nehrdzaviela.

Až obdobie po 1. svetovej vojne prinieslo oslobodenie od tradičných korzetov a ženy začali nosiť podprsenku a podväzkový pás. Dnešná žena, ktorá chce zvýrazniť alebo zoštíhliť svoju siluetu, volí sťahovaciu bielizeň - nohavičky, košieľku či pančucháče. Tie svoju funkciu plnia tiež dobre a vďaka moderným materiálom či konštrukcii sú aj pohodlné.

Funkčná bielizeň 21. storočia

Vývoj sťahovacieho prádla ide však omnoho ďalej. Prečítajte si napríklad, čo ženy prezradili o kompresných nohaviciach.

Cviky na brucho určite nič nenahradí, ale než poriadne zaberú, alebo k rôznym príležitostiam, určite je dobré použiť funkčné prádlo, ktoré vytvaruje problematické partie, spevní brucho a zdôrazní na postave to najkrajšie.

(Informácie o histórii sťahovacieho prádla boli prevzaté z webu Bellinda.cz.)

Zdieľajte článokOdporúčame stroje na brucho


Ďalšie novinky

Najúčinnejšie cviky na brucho a stehná

Aj vás trápia kilá navyše na bruchu a stehnách? Potom patríte medzi veľkú skupinu žien aj mužov, ktorí chcú svoju postavu vylepšiť. Aké cviky vám pomôžu?

Trik na efektívne skracovačky

Skracovačky sú skvelé na posilnenie hornej časti brušných svalov, často však nadmerne namáhajú krčnú chrbticu. Poradíme vám, ako tento obľúbený cvik na brucho vykonávať efektívne.

všetky novinky